Relaxační skupinka pro rodiny s dítětem s PAS

Relaxační skupinka pro rodiny s dítětem s PAS

Ahoj holky a kluci,

těšíme se, že se přidáte do naší skupiny, ve které se budeme společně učit, jak se zklidnit. Možná to zní trochu nudně, ale věřte, že nudit se rozhodně nebudeme. Máme pro Vás vymyšlené zábavné cvičení, hry a úkoly. Budeme tak trénovat svou pozornost, bystřit mysl, ale hlavně snažit se o to být „cool a v pohodě“!

Díky hrám se také navzájem seznámíme a vytvoříme jeden tým, který bude připraven a ochoten pomáhat ostatním členům. Možná také poznáte nové kamarády. Doufáme, že se budete v naší skupině cítit dobře, že budete chtít přiložit ruku k dílu při společných aktivitách. Zkrátka přály bychom si, abyste do naší relaxační skupinky chodili rádi a mohli se něco přiučit a sami sebe posílit.

Zdraví Vás Klára a Dita

 

Informace pro rodiče

Děti s poruchou autistického spektra (PAS) mívají často také přidružené potíže s koncentrací pozornosti a hyperaktivitou. Mají problém se zklidnit a soustředit se na podstatné, což jim poté komplikuje každodenní drobné úkoly, ale také učení a začlenění do kolektivu vrstevníků. Ve třídě můžou působit nezkrotně kvůli vyrušování, což jim nejen zhoršuje známky a narušuje celou výuku, ale také může ovlivnit to, jak na ně budou reagovat vrstevníci. Děti s PAS také pozornost nedokáží dělit, když se zaměřují na sebe, nemají pak prostor vnímat druhé, proto patří dovednost zklidnit se k základním principům pro rozvoj empatie.

Skupinová setkání jsou určena pro děti s PAS ve věku od 6 do 9 let, které mají obtíže s koncentrací pozornosti a zklidněním se. Společná setkání by dětem měla pomoct více se zaměřit na sebe a své tělo. Měla by děti naučit poznat, kdy potřebují pauzu a jak se mohou zbavit napětí. Práce bude probíhat hravou formou tak, aby děti trénování pozornosti těšilo, a aktivně a s chutí se pokoušely o změnu. V bezpečném prostředí si tak mohou zlepšit svou koncentraci pozornosti, ale také rozvíjet sociální dovednosti v kolektivu vrstevníků. V rámci skupinových setkání budou využity prvky cvičení dětské jógy, relaxačních nebo mindfulness cvičení a také arteterapie či terapie hrou.

Podstatnou součástí práce je také přítomnost alespoň jednoho rodiče v závěrečné části setkání, kdy budou děti své dovednosti a poznatky z hodiny rodičům ukazovat, aby je společně mohli trénovat i doma. Ze společné reflexe také vyplynou úkoly a tipy na domácí trénink. V úvodní části budou mít rodiče možnost využít formu svépomocné skupiny, v prostorech Paspoint sdílet s ostatními rodiči aktuální starosti a úspěchy rodiny, případně diskutovat podněty z dřívějších skupinových setkání a sami si cviky a tipy vyzkoušet na sobě.

Rodiny jsou do skupiny zařazeny na základě domluvy s některým z pracovníků Paspoint, z.ú. V případě otázek a zájmu je také možno kontaktovat přímo lektorky (kontakt níže).

 

Doba a místo setkání

Setkání budou probíhat v prostorech Paspoint, z.ú. na adrese Anenská 10, 602 00 Brno. Setkání se konají jednou týdně, vždy v úterý od 16:00. Celkem proběhne 8 setkání. Program skupiny je koncipována jako celek, jednotlivá setkání na sebe budou integrálně navazovat. Z hlediska účinku je proto důležité absolvovat celý program.

Termíny:

  1. setkání – 8.1. 2019,
  2. setkání – 15.1. 2019,
  3. setkání – 22.1. 2019,
  4. setkání – 29.1. 2019,
  5. setkání – 5.2. 2019,
  6. setkání – 19.2. 2019,
  7. setkání – 26.2.2019,
  8. setkání – 5.3. 2019.

Účast je pro klienty Paspoint, z. ú. ZDARMA.

Kontakt na lektorky:

Klára Matuštíková –matustikova@paspoint.cz

Dita Hádková – hadkova@paspoint.cz

telefon – 775 190 938