Kámoši – Terapeutická a edukační skupina pro sourozence dětí s PAS

Kámoši – Terapeutická a edukační skupina pro sourozence dětí s PAS

Ahoj,

chceš poznat nové kamarády? Chceš se dozvědět něco o sobě a o svém bráškovi nebo sestřičce? A přitom si užít spoustu zábavy? Přidej se k nám!

Naučíš se lépe vycházet se svým sourozencem i s mamkou a taťkou. Dozvíš se něco málo o tom, proč je bráška nebo sestřička takový/á jaký/á je. Poznáš nové kamarády, kteří mají podobné problémy jako ty. Budeš mít příležitost naučit se dělat něco s tím, co tě trápí. Ale hlavně – zahraješ si spoustu nových a zajímavých her a užiješ si spoustu zábavy.

Zdraví Jakub a Standa

 

Informace pro rodiče

 Narození dítěte s poruchou autistického spektra může pro rodinu znamenat celou řadu změn, obtíží i radostí, které se nedotknou jen rodičů, ale v neposlední řadě také sourozenců dětí s PAS.  Ve skupině se budeme snažit pomoci sourozencům vyrovnat se se situací, najít si nové místo v rodině a ve světě, stejně jako s jinými těžkostmi. Sourozencům dětí s PAS se často nedostává tolik pozornosti, kolik by chtěli, nebo potřebovali. Často také musí řešit situace, se kterými se obvykle jejich vrstevníci nesetkávají. To může mít dopad na jejich sebevědomí, emoční rozvoj, prožívání a chování. Proto je důležité, aby si v rodině, ale i ve škole a jinde, našli své místo a naučili se zdravě prosazovat ve světě.

Děti s diagnózou PAS vnímají svět odlišným způsobem a s tím se pojí i jejich jiné emoční prožívání a v návaznosti na něj i chování. Lepší porozumění dětí tomu, jak a proč se jejich sourozenec chová v různých situacích, může přispět ke zmenšení míry stresu v rodině a podpořit vývoj sourozeneckého vztahu. Ve skupině bude také kladen důraz na vyjádření potřeb a emocí dítěte, stejně jako na zvládání konfliktních situací. To vše zábavnou formou, prostřednictvím her, modelových situací a dalších technik v přijímajícím a bezpečném prostředí.

Skupinová setkání jsou určena pro děti ve věku 6-11 let, které již chodí do školy, mají sourozence s poruchou autistického spektra a jejichž rodiny jsou klienty Sociálně aktivizační služby nebo Rané péče Paspoint z,ú. Rodiny jsou do skupiny zařazeny na základě domluvy s některým z pracovníků Paspoint z,ú.

Pokud je vašemu dítěti 12 a více let a měli byste o skupinu zájem, kontaktujte jednoho z lektorů (viz dále). V případě dostatečného zájmu bychom vytvořili další skupinu věkově 12-15 let.

 

Rámcový program

První setkání budou věnována vzájemnému seznámení všech účastníků a lektorů. Zároveň budeme budovat bezpečnou atmosféru, ve které se nebude muset nikdo bát vyjádřit. Další skupiny budou obvykle zaměřeny na konkrétní témata jako vyjádření emocí, řešení problémů, rodinné vztahy a další. Na skupinách bude vždy prostor, aby děti mohly přijít s vlastními tématy, které je momentálně zajímají. Za pomoci lektorů a dalších účastníků skupiny se budou děti učit zvládat obtížné situace, nejen takové, které přináší být sourozencem dítěte s PAS.

 

Zapojení rodičů

Podle potřeby budou po čas skupiny probíhat konzultace s rodiči k evaluaci průběhu skupiny. Minimálně však 3krát za dobu trvání (úvodní setkání, závěrečné setkání a jednou v průběhu programu).

 

Doba a místo setkání

Setkání budou probíhat v prostorech Paspoint, z.ú., na adrese Anenská 10, 602 00 Brno. Setkání se konají jednou za 2 týdny, vždy v pondělí od 15:30 do 17:30. Celkem proběhne 10 setkání.

Skupina má kapacitu 6 – 8 dětí. Rodiny budou do skupiny zařazeny na základě domluvy a uvážení lektorů.

Termíny:

  1. setkání: 29. 10. 2018
  2. setkání: 12. 11. 2018
  3. setkání: 26. 11. 2018
  4. setkání: 10. 12. 2018
  5. setkání: 14. 1. 2019
  6. setkání: 28. 1. 2019
  7. setkání: 11. 2. 2019
  8. setkání: 25. 2. 2019
  9. setkání: 11. 3. 2019
  10. setkání: 25. 3. 2019

Účast je pro klienty Paspoint, z. ú. ZDARMA

Přihlásit se můžete emailem nebo telefonicky

Kontakt na lektory:

Stanislav Konečný – Konecny@paspoint.cz

Jakub Bednář – Bednar@paspoint.cz

telefon – 773 998 000, 775 190 938